Modelowanie miast 3D, ALS, LiDAR, MMS, MLS, Fotogrametria lotnicza i naziemna, Lotnicze i Satelitarne obrazowania, Teledetekcja, Google Earth, SketchUp, GIS i więcej.
Kategorie: Wszystkie | 3D | Fotogrametria | GIS | Google | Info | LiDAR | Software | Studia | Video
RSS

GIS

sobota, 05 czerwca 2010
Drobny lecz znaczący krok naprzód w rozwoju mobilnych systemów kartowania (MMS) czy wizualizowania szlaków komunikacyjnych.

20:34, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Komentarze (1) »
piątek, 14 maja 2010
Bentley oferuje zintegrowany pakiet produktów, pozwalający na tworzenie inteligentnych modeli 3D miast wraz z możliwością zarządzania tymi modelami

14:15, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 marca 2010
Tele Atlas i Sygic, ogłosiły swój nowy produkt - Sygic AURA.

19:59, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Komentarze (1) »
niedziela, 07 lutego 2010
Nadchodzi nowa era geoinformacji personalnej, wszyscy będą wiedzieć "wszystko" i wszędzie, wyjmując telefon z kieszeni.

13:03, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Komentarze (1) »
wtorek, 29 grudnia 2009
W poszukiwaniu efektu cieplarnianego...

00:20, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Komentarze (4) »
środa, 02 grudnia 2009
Firma Geo-System uruchomiła pilotażowy serwis "Warszawskich Inwestycji Mieszkaniowych", na razie dla dzielnicy Wilanów.

21:45, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 listopada 2009
Tele Atlas, światowy dostawca map cyfrowych i dynamicznych treści do map i nawigacji GPS oraz Samsung Electronics, ogłosiły porozumienie, na mocy której Samsung użyje map Tele Atlas w jego urządzeniach i telefonach wyposażonych w odbiorniki GPS.

19:04, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Komentarze (2) »
środa, 09 września 2009
Statyczne panoramy „360 stopni” znane są użytkownikom Internetu już od kilku lat. Dobrze zmozaikowane (połączone) i wyrównane tonalnie zdjęcia w jedną wspólną panoramę pozwalają znakomicie oddać miejsca. Pod koniec sierpnia portal Zumi dodał do swojej usługi „Ulice 360” w 15 Polskich Miastach.

18:55, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 czerwca 2009
Firma Navigon, jeden z głównych dostawców na swiecie systemów nawigacyjnych z naciskiem na mobilne urządzenia personalne, wypuściła właśnie do AppStore swój najnowszy produkt: „iPhone MobileNavigator”

22:51, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 czerwca 2009
Tele Atlas, globalny dostawca map cyfrowych i dynamicznych treści do nawigacji i lokalizacji rozwiązań i ALK Technologies specjaliści od mobilnych nawigacji i oprogramowania technologii i transportu, ogłosiła wczoraj umowę licencyjną na mocy której ALK będzie używał map Tele Atlas i dynamiczną zawartość w ponad 200 krajów i terytoriów na całym świecie.

10:30, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 maja 2009
Microsoft ogłosil właśnie iż zintegrował swoją technologię Photosynth służącą do spajania zdjęć w płynny obraz z przeglądarką Virtual Earth. Jest to odpowiedź Microsoftu na Google Street View i muszę przyznać że to całkiem niezły pomysł. 
 
Nowe rozwiązanie pozwala m.in. na przeglądanie mapy konkretnego miasta z poziomu Virtual Earth i zaglądanie do wnętrz przygotowanych wcześniej wirtualnych budynków w Photosynth lub oglądanie detali z zewnątrz.
 
Photosynth to aplikacja, która organizuje zbiór cyfrowych obrazów, analizując uprzednio, czy występują na nich elementy wspólne lub czy poszczególne zdjęcia nachodzą na siebie. Potem ujęcia są łączone w taki sposób, że można "przespacerować" się po stworzonej scenie i obejrzeć ją z różnej perspektywy. Poruszając kursorem myszy po scenie można w niektórych miejscach zauważyć obrysy, które można kliknąć, aby ujrzeć inny widok sceny.
 

 
Choć zawsze byłem zwolennikiem rozwiązań Google ponad Microsoftu tak teraz musze przyznać iż nie wiem która przeglądarka jest lepsza. Wprowadzenie Photosynth do Virtual Earth jest naprawdę świetnym rozwiązaniem, jeśli nie bawiliście się jeszcze nigdy Photosynth to polecam tą stronkę.
(Używanie Photosynth wymaga instalacji pluginu Microsoft Silverlight) 
 
Fani google powiedzą pewnie, że w Google Maps/Earth oprócz Street View są też zdjęcia panoramiczne takie jak 360cities, jednak dla mnie Photosynth ma większy czynnik ludzki. Bowiem są to zdjęcia najciekawszych miejsc przedstawione często z wielu pozycji i pokazujące ważne detale odłsaniające często duszę architektoniczną obiektu.

Dlatego zachęcam do dyskusji i głosowania:
Google Earth (Maps) vs Virtual Earth (Live Maps)
 
Z jednaj strony płynność i niesamowita intuicyjność Google Earth oraz znakomita estetyka i generalizacja Google Maps. Z drugiej storny mamy Virtual Earth z ponad 300 miastami 3D, coraz więcej miast pokrytych jest piktometrami (zdjęcia ukośne - Birds Eyes), wykupili Vexcel i owocem jest najnowsza UltraCamXP (Cyfrowa kamera fotogrametryczna: 196 Mega pikseli - 17,310 x 11,310), obrazowanie taką kamerą na odpowiednio niskim pułapie pozwala na uzyskanie zdjęć z pikselem nawet 2 cm! 
 
Jakość zdjęć dla wielu miast jest znacznie wyższa w Virtual Earth 2D (Live Maps), są jednak i gorsze miejsca w porównaniu do Google Earth (Maps) jak niestety Polska, ale niebawem ma się to zmienić. Nie mam Google Earth Pro, az tego co się orientuję wersja Pro pozwala m.in. na pobieranie zdjęć w wyższej rozdzielczości ale nie sądze by mieli coś innego niż sceny satelitarne. 
 
Zresztą porównałem interesujący mnie obszar Wiedenia, po lewo widzicie obraz z Virtual Earth 2D: True-ortho o pikselu na oko szacuje że to 10 cm. Po prawo ten sam obszar w Google Maps scena satelitarna QuickBird - piksel 61 cm. Virtual Earth pozwala na jeszcze większy zoom tego obszaru, Google Maps „przeprasza ale nie ma grafiki tego rejonu w takim powiększeniu”.

 
 
Zanim zagłosujecie w sondzie poniżej polecam odwiedzenie strony Ryana Jonassona, na której to możecie testować Virtual Earth 2D vs Google Maps „side by side”. Odwiedźcie interesujące Was miejsca ocenicie nie tylko estetykę, jakość zdjęć, dokładność map ale i szybkość odpowiedzi na zapytania i wyświetlania map/zdjęć.
 
PS. Wyjeżdżam na tydzień, nie wiem jak będzie z netem więc aktualizacje na blogu mogą trochę siąść w najbliższym czasie. Pozdrawiam.  
21:26, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Komentarze (3) »
piątek, 10 kwietnia 2009
Graliście kiedyś w Sim City? Jeśli tak to na pewno pamiętacie tą charakterystyczną perspektywę miasta symulującą widok 3D. Edushi.com (od ECity w Chińskim) stworzyli w ten sposób 21 większych miast w Chinach i większość prowincjonalnych obszarów wokół nich. Mapy są wizualnie perfekcyjne aż do najdrobniejszych szczegółów. 
 
 
 
Interfejs jest podobny do Google Maps z możliwością pan, zoom, jak również można uruchomić wyszukiwanie firm i połączeń komunikacyjnych. Pomysł oryginalny i muszę przyznać iż jest to jedna z najlepszych geograficznych wizualizacji całego miasta, które widziałem do tej pory.

Zobacz Szanghaj w Edushi: http://sh.edushi.com/
 
Jak to na Chińczyków przystało z miejsca zaatakowali rynek amerykański i na właśnie zakńczonych targach 2009 Web 2.0 Expo pokazali New York, który powstał przy współpracy (lub pod szyldem, nie jestem pewien) YouCity:
 
 
 
 
Odwiedź YouCity: http://www.youcity.com/

Być może jest to jakiś etap ewolucji pomiędzy 2D a pełnym 3D, zobaczymy jak sie przyjmie.
01:18, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 kwietnia 2009
Pod koniec stycznia pisałem o uruchomieniu „Street View” dla Polski przez eXtreme Soft Group Team, znanej powszechnie jako Norc. Uruchomili właśnie identyczny serwis dla Austrii (Wiednia) i Czech (Praga i Brno). Pozatym zmienili design strony, serwery działają o wiele szybciej i znacznie poprawili mozaikowanie zdjęć. Dla Polski nie dodano niestety nowych miast nadal jednak możemy przemierzać ulice: Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania i nie zanosi się by dodano nowe miasta w najbliższym czasie. Nadal sporo zdjęć w Polskich miastach jest nie przetworzonych (czerwone kropki). Cieszy mnie fakt dodania zdjęć dla Wiednia które w większości odwzorowują obszar opracowania mojej pracy mgr, 
 
 

szkoda tylko, że tydzień temu zakończyłem robienie zdjęć naziemnych (wykonałem ich ponad 400), spieszyłem się bo wiosna w Wiedniu przychodzi bardzo wcześnie i zapewne jak wrócę z Świąt Wielkanocnych zastane już kwitnące bujne drzewa przysłaniające większość elewacji. Nie wykluczam jednak iż wykorzystam te zobrazowania w jakiś sposób jeśli tylko Norc się na to zgodzi Norc wyrazilo już zgodę na użycie zdjęć, zaproponowali dostarczenie nawet o wyższej rozdzielczości (na stronie są poddane 30% kompresji), zatem planuje w mojej pracy mgr zrobić trzeci model "C", wykorzystując zdjęcia z Norc.at w celu pozyskania tekstur, na koniec porównam wszystkie trzy metody. Już od kiedy IPF "delikatnie" zasugerował bym zrobił drugi model z wykorzystaniem "BuildingModeller" i zdjęć ukośnych planowalem zmniejszyć obszar opracowania teraz definitywni przytnę go o połowę.
 
Enjoy:
Austria:
http://www.norc.at/
Czechy:
http://www.norc.cz/
Polska:
http://www.norc.pl/
 
Norc wykorzystuje Google Maps Api jako podkład lokalizacyjny dla swoich zdjęć, podobnie w Szwajcarii wykorzystano bogactwo map Google jako podkład do przedstawienia w trybie online poruszania się środków komunikacji miejskiej: pociągów, tramwajów, autobusów.
 

 
Dzięki odbiornikom GPS zamontowanym w każdym z pojazdów użytkownicy strony mogą w trybie online i w czasie rzeczywistym śledzić dokładne położenie np.  konkretnego tramwaju, a w niektórych nawet są zamontowane kamerki dzięki którym można sprawdzić jak tłoczno jest w środku :) Link do serwisu znajduje sie tutaj. (Thx to Adrew B.)
 
 

Wykorzystanie Google Maps Api już od jakiegoś czasu ma miejsce również u nas w kraju dla przykładu przytoczę iż moi koledzy z Geo-System opracowali np.: Mapę Warszawskich inwestycji czy Internetowy Rejestr Mienia Komunalnego
14:30, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 stycznia 2009
[przeniesione z www.lidar.blox.pl]
 
The eXtreme Soft Group Team właściciel marki Norc uruchomiła "Street View" w Polsce. Aplikacja ta jako podkład wykorzystuje Google Maps API, na dzień dzisiejszy jest jeszcze w wersji Beta i zawiera sporo błędów.Serwery działają wolno około polowa zdjęć (czerwone) nie została jeszcze przetworzona, a mozaikowanie pozostawia wiele do życzenia ale ważne, że jest!
 
 

Na Google czekalibyśmy pewnie kilka ładnych lat. Do zwiedzania dostępne są: Kraków, Warszawa, Poznań i Wrocław. Nauczeni doświadczeniami Google przejęli się maskowaniem tablic rejestracyjnych i twarzy, Google wypłaciło kilka ładnych odszkodowań z tego tytułu. Jak dla mnie to niezły start mają chłoapki z S.C. eXtreme Soft Group S.R.L.

Enjoy: http://www.norc.pl/
 
20:54, arkadiusz.szadkowski , GIS
Link Dodaj komentarz »
Strona Główna O mnie Kontakt Newsletter Subksrypcja
Share |