Modelowanie miast 3D, ALS, LiDAR, MMS, MLS, Fotogrametria lotnicza i naziemna, Lotnicze i Satelitarne obrazowania, Teledetekcja, Google Earth, SketchUp, GIS i więcej.
Blog > Komentarze do wpisu

Google Street View już wkrótce w Polsce

Chyba nie sprawdzą się moje przywidywania i Google nie wykupi Norc (od prawie roku mają własne "Street View" dla 4 polskich miast). Google Polska zapowiedziało iż rusza akcja „Widok z ulicy”, rozpoczęto już pierwsze przygotowania w Warszawie. Zatem wkrótce do miast wchodzących w skład „Street View” dołączy Warszawa i Kraków. Już od wtorku na warszawskich ulicach będzie można zobaczyć samochody Google fotografujące okolicę.
- Wszystkie twarze, numery rejestracyjne będą zamazane z uwagi na ochronę danych osobowych. Nie każdy przecież chce się znaleźć na zdjęciu - przyznaje Marta Jóźwiak (Google Polska)
Kiedy widok z Warszawy będzie dostępny w Google? Tego jeszcze nie wiadomo. - Sam proces fotografowania i selekcji zdjęć trwa kilka miesięcy. Raz pada, raz jest mgła. Potem to także kwestia kilku miesięcy, żeby je złożyć i stworzyć panoramę 3D - tłumaczy Artur Waliszewski (Google Polska).
Jeśli nie bawiliście się jeszcze Street View, polecam wejść na Google Maps, zbliżyć się do jednego z miast posiadającego już widok ulicy (np. Paryż) w górnej części paska zoom po lewej stornie mapy widoczny jest żółty ludzik, wystarczy go złapać lewym przyciskiem myszy i przeciągnąć nad ulice z dostępnym widokiem „street view” (zamarkują się na niebiesko). Zobacz więżę Eiflfla w Street View.
Jeśli nadal nie wiecie jak działa Street View, polecam ten filmik:
Widok z ulicy dostępny jest równiez w aplikacji Google Earth, wystarczy zaznaczyć warstę "Widok ulicy" i zbliżyć się dostatecznie nad wybrane miasto, użytkownik poprzez kliknięci wybranego zdjęcia płynnie jest przenoszony do panormy zdjęć.
Od prawie roku jest już dostępny widok ulicy dla czterech Polskich miast przy pomocy przeglądarki www.norc.pl
Więcej i źródło, można przeczytać w Gazecie.pl Warszawa.
News dzięki informacji od Tomka Szulara aka „tomcioZG”
Geoforum równiez mnie wyprzedziło. :)
Polecam:
  • Top 10 ujęć złapanych przez Google Street View według: "Urlesque".
  • Top 15 ujęć złapanych przez Google Street View według: "Mashable"
  • Top 100 ujęć złapanych przez Google Street View według: "Street view fun"
  • Codziennie nowe ciekawe ujęcia w Street View gallery.
poniedziałek, 04 maja 2009, arkadiusz.szadkowski

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: tomcioZG, *.ssp.dialog.net.pl
2009/05/05 12:21:02
Odnośnie newsa to uważam, że Google powinno najpierw pokryć większy teren Polski zdjęciami satelitarnymi w wysokiej rozdzielczości a później zabierać się za Street View. Prawie połowa naszego kraju jest w niskiej rozdzielczości. Mało tego - nawet zdjęcia Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska czy Katowic pozostają daleko pod względem jakości do tych z zachodu Europy. Dziwie się, bo przecież nie tak dawno Google wystrzeliło własną satelitę na orbitę, która najpewniej w ciągu dnia okrąża ziemię przynajmniej kilkanaście razy. Mam nadzieję, że prace nad Street View wymuszą na Google poprawę tej uciążliwej niedoróbki.
-
arkadiusz.szadkowski
2009/05/05 13:56:06
Zgodze się z Tomkiem,
Kilka miesięcy temu Google dokonało sporej aktualizacji zdjęć, pokryto całą Europę zachodnią wraz z Czechami i Słowacją zobrazowaniami Spot 5 o pikselu 2,5 m - za jednym zamachem (całą myślę o najmniejszych wioskach również). Jest to bardzo dobrze widoczne jeśli ustawimy się w Google Earth nad Europą, jeden odcień tonalny zieleni łamie się na granicy z Polską. Szczerze nie wiem czemu nas nie pokryli. W miastach oczywiście dostępne są obrazy z satelity QuickBird o pikselu 0,61 m na szczęście wliczyć można w to kilka Polskich miast jednak zdjęcia np dla Warszawy są na moje oko z 2005 rok. Nadal jednak w Polsce są rejony z obrazami z Landsat 5 lub 7 o pikslach 30 lub 15 m, wówczas ciężko jest rozróżnić pozycję budynku co wyklucz niemal stawianie modeli bez danych zewnętrznych.
Warto jednak zwrócić uwagę, że czas oczekiwania na sceny satelitarne może dochodzić nawet do roku ze względu na zachmurzenie (sceny z ponad 10% zachmurzeniem sa odrzucane), być może to jest przyczyną.
Szkoda jednak że nadal obszar Polski jest bardzo połatany scenami o rożnych rozdzielczościach, odcieniach tonalnych, i przede wszystkim różnej aktualności.
Pozdrawiam.
-
Gość: Kaczor, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/05 16:47:42
Można spojrzeć na to optymistycznie - Polska dołącza do "eksluzywnej" grupy państw z Street View. Po drugie panoramy pojawią się za parę miesięcy i może Google planuje równocześnie ofensywę na Polskę?

PS. Po padzie dysku i reinstalce systemu nie mogę zainstalować GE 5.0 :( nie wiecie jaka moze być przyczyna?
-
Gość: Kaczor, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/05 17:41:24
To była wina Google Updatera. Wystraczyło ściągnąć GE w wersji odzielnej instalacaji ;)

PS. Dla Krakowa namiastką Street View są panoramy 360Cities (Warstwy Galeria 360Cities)
-
Gość: tomcioZG, 92.244.48.*
2009/05/05 23:06:53
Ja osobiście uważam, że Google troszkę Polskę "olało" niestety. No bo jak wytłumaczyć fakt, że i Niemcy i Czechy i Słowacja (której się uważnie przyglądałem, ze względy na wspomnienia z kolonii jakieś 20 lat temu :D) posiadają zdjęcia satelitarne tak ostre, że mogę przeczytać gazetę na ladzie w kiosku : ?! a w Polsce niestety nie? Ja zdaje sobie sprawę, że wykonanie porządnych zdjęć nie jest proste i oczywiście zależne jest od pogody. Przecież teraz przez prawie cały miesiąc nie było chmurki na niebie... w poprzednich latach było podobnie. Na lepsza rozdzielczość w ZG czekam już prawie 3 lata i nic. W tym czasie w Niemczech zmieniano ją nawet 3x...
Pozdrawiam Was i mam nadzieję, że po tych zdjęciach Wawki i Krakowa coś się w tym temacie ruszy.
P.S. Przepraszam za poprzedni post - dodał się 2x - miałem chwilowe zwieszenie strony.
-
Gość: m_k, 89.108.245.*
2009/05/05 23:59:43
Tak jak czasami patrzę na zdjęcia Polski w GE, to nie powiedziałbym żeby się aż tak bardzo przejmowali jakością. Wręcz przeciwnie - "piękne" sceny z chmurami, całe niebieskie od wpływu atmosfery albo i białe, bo zrobione akurat w zimie :) Fajne są też fale na Bałtyku koło Helu w wysokiej rozdzielczości...
Może w DigitalGlobe nie mają po prostu co robić z takimi zdjęciami? "Mamy tu parę kiepskich fotek, nikt nie chce ich kupować, to może weźcie je sobie za parę dolarów i wrzućcie do GE - na pewno ktoś się ucieszy jak zobaczy swój dom za chmury" :P

Ale już bardziej na serio, to naprawdę zastanawiające są te kryteria doboru zdjęć i obszarów pokrycia. I czemu jedne kraje są "lepsze", a inne "gorsze". O ile można zrozumieć różnice pomiędzy Polską a zachodnią Europą (są bardziej atrakcyjni biznesowo dla Google?), to w przypadku wspomnianych Czech i Słowacji chyba ciężej podać jakiś konkretny powód (hmm... może ze względu na mniejszą powierzchnię od Polski? czyli mniej scen do kupienia ;)

Zresztą jest tak nie tylko w Google, bo w Virtual Earth jest podobnie: Warszawa to rozmyta plama, a np. taki Mińsk na Białorusi ma zdjęcia rzędu 1m
-
Gość: Kaczor, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/06 15:57:28
W Czechach zdjęcia mają chyba to samo źródło co na stronie www.mapy.cz
-
Gość: X, *.chello.pl
2009/06/26 20:20:25
w kwestii mapy w Krakowie rządzi zumi.pl, gdzie wszystko można zobaczyć obfotografowane z samolotu
-
Gość: Virtus, *.adsl.inetia.pl
2009/11/03 22:20:06
Trochę śmiesznych ujęć, ale z Polski można znaleźć na www.ulicznewidoki.pl
-
Gość: tomekol, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/03/17 21:09:18
Jest prawdą ze w tej chwili zdjęcia satelitarne Polski są wyrywkowo gdzie niegdzie robione paskami ze słabą ostrością polska nie jest jeszcze objęta całkowicie jest jeszcze w fazie mapowania ale bez obaw będzie to zlepione w jedna całość bez odcieni z dobrą ostroscią tak jak to jest w czehach czy niemczech
-
Gość: , *.dynamic.dsl.as9105.com
2010/06/19 14:26:06
Ogolnie to XXIw. a w pl rozdzielczosc w IXXw jaki wstyd.
-
Gość: fm group, 79.98.184.*
2011/05/19 17:43:20
Świetny blog - tak trzymać.
-
Gość: mate, 62.61.35.*
2012/01/07 21:48:27
a artykuł z 04 maja 2009 a dziś jeszcze nie ma
-
Gość: eggsample, *.static.espol.com.pl
2012/03/29 22:21:48
już jest :)
Strona Główna O mnie Kontakt Newsletter Subksrypcja
Share |